EN

Årets Amandusfilmer

Denne artikkelen er skrevet for en eldre utgave av festivalen, og kan inneholde informasjon som ikke er gyldig lenger.

Vi har fått inn et rekordhøyt antall påmeldinger til festivalen i år, og her er endelig de nominerte filmene.

Årets konkurranse er inndelt i tre: Amandus JUNIOR, Amandus UNG og Amandus STUDENT. Til sammen fikk vi inn over 360 bidrag, noe som har gjort det svært travelt for oss de siste ukene med å se og vurdere filmer. Heldigvis har det vært en svært gledelig prosess, med masse god film!

Det er til sammen 60 filmer som er nominert til hovedkonkurransen, men festivalen viser også mange flere filmer. I seksjonene Et særskilt blikk og Runner-ups finner vi interessante og spennende filmer som av forskjellige årsaker ikke nådde helt opp i den øverste konkurransen.

Gå til seksjonen ET SÆRSKILT BLIKK

Gå til seksjonen RUNNER-UPS

Alle som har sendt inn film blir kontaktet i løpet av kort tid.

Utvelgelseskomiteen til JUNIOR/UNG besto av Truls Foss, Oda Elisabeth Ormestøyl, Marlene Emilie Lyngstad og Truls Aagedal, i tillegg til programansvarlige Øystein Egge og Eivind M. Nordengen i festivalen.

Og de nominerte er …

Amandus JUNIOR

Film

Laget av

Ands og Grete Inger, Jone, Åsne, Jonathan
B.A.D.A.S.S

Åsne Sturlasdatter Eckhoff, Inger Emilie Johnsen, Jone Ulfsnes Risan, Jonathan Antonio

En gang til Julian Flaaten
En ny venn

Ole Magnus Gladbakke Lyse, Jonas Urang Andersson, Henrik Granseth

Hallo Maja Reistad
Kalde Tårer

Laura Marie S. Dodson, Silje Duus, Jian-Alicia E. Hausken, Anna H. Carey

Let’s make friends Truls Søhagen, Desirée Berg, Lucie Steiner, Jonathan Braackert, Paul Wiese, Jon Magnus B. Huset
Real logic vs Cartoon Inger Emilie Southwood Johnsen
Titanic

Tage Johansen Hogness, Ada Marie Elora Nordahl, Joakim Leifsen Gundersen

Finn mer informasjon om alle filmene her.

Amandus UNG

Film

Regissør

The Assassin Robin Ruud
Tomine Ingeborg Augunset
Hjemkomst Jarle Styve
Dette er ein blobb Matias Seip, Balder Blinkenberg, Rasmus Aarskog Sætersdal
Helping Hedgehogs Toni Vucic
Wenches Tacobaguette Ulfur Eyjolfsson og Sunny Sharma
Politisk Autokorrekt Iver Neset
Svart/hvit hverdag Ingvild Odine Hammer Hovda
Den Perfekte Storesøster Una Kristine Carlstrøm
Mammas Hår Maja Arnekleiv
Limbo Nicolai Turnage
Siste Brikke Eirik Wilhelmsen
Still ingen spørsmål Hanna Suni og Iver Jensen
Gråblå skyer Fridtjov Tvedten
VANN Johan Granerud
Skumring Stian Skjelstad
rePLAY Mirjam Thorkelsdottir
Spikkjipærs Ask Jacobsen og Jørn Hoel
The Letter Simon Gjerde Tonev
Nebula Blues Mone Frogg Christiansen
Dette Er Året Sunniva Bjørkeslett
Aldri Igjen Embla Åslein
Amanda Tenfjord – Man of Iron Jonas Driveklepp
JONZ X ZAMOUR X ARSHAD MAIMOUNI “RULLER RUNDT” Aleksander Bjørvig
The Analog Affair – Feel Your Fire Hanna Suni og Iver Jensen
Unge Morrapulere “42” Remix Philip Geertsen

Finn mer informasjon om alle filmene her.

Amandus STUDENT

Utvelgelseskomiteen til STUDENT besto av Helene Aalborg, Geir Fjermestad Rolandsen, Edvard Granum Dillner og Karoline Hovsengen i tillegg til programansvarlige Øystein Egge og Eivind M. Nordengen i festivalen.

Film

Regissør

Skole

A Day With Dad Mads Guldborg Bøge Den danske filmskolen
Aldriland Håvard Fandrem Westerdals Oslo ACT
Bak meg Tobias Grønvold Westerdals Oslo ACT
Beauty In Numbers – Pi / 3,14 Rebecka Taule Kunst- og designhøgskolen i Bergen
Dønninger Sverre Matias Glenne Nordland Kunst- og filmfagskole
Finite Marius Rolfsvåg Den norske filmskolen
Forfalne (Dilapidated) Ole Sebastian Kåss Den norske filmskolen
Generation Mars Alexander Turpin Den norske filmskolen
Glasshus Erik Ivar Sæther, Nicolai Berg Hansson NTNU
Husker du meg? Ragnhild Nøst Bergem Høgskolen i Lillehammer
I det fri Edvard Karijord og Bendik Mondal Westerdals Oslo ACT
I’ll try again Jo Widerberg Akademin Valand Film
Jesus woke up like this Lilly Z. Tembe FAMU international
Kaffetid og rom Ulrik Sæther Rolstad KhiO (Kunsthøyskolen i Oslo)
Mausoleum Lauri Randla Aalto University
Meningen med livet Truls Aagedal Høgskolen i Lillehammer
My Plastic Menagerie Touraj Khosravi Den danske filmskolen
Rapsodi I Rødt Thomas Gunnari Røtting Westerdals Oslo School of Arts, Communication and Technology
Rehtori/ The Principle Touraj Khosravi Aalto University
To meet in a car Mali Galaaen Røsseth Nordland kunst- og filmfagskole
Ultra24 Santtu Koivisto Metropolia University of Applied Sciences
Upstage Róbert Orri Petursson The Icelandic Film School
Utover Øvre Ål Anders Hesbøl Volda
Ztriwer Touraj Khosravi Den danske filmskolen

Finn mer informasjon om alle filmene her.