EN
Nyhetsartikkel

Og de nominerte er …

De nominerte filmene ble tirsdag annonsert ved en seremoni ved Lillehammer kino som kunne strømmes live på Facebook.

Her kan du se annonseringene. Pga. tekniske problemer ble videostrømmen delt i to.

Filmene som er plukket ut til å konkurrere om de gjeve Amandusprisene i kategoriene Amandus JUNIOR, Amandus UNG og Amandus STUDENT ble lest opp, og filmskaperne blir kontaktet om kort tid.

De nominerte filmene i Amandus OPEN blir offentliggjort i en egen annonsering litt senere. Det samme blir Runner-Ups-filmene.

Festivalen kunne melde at den mottok over 300 bidrag i de forskjellige kategoriene, noe som er på nivå med tidligere år. Gledelig var det også å se at særlig student-kategorien har en så å si helt jevn kjønnsbalanse blant regissørene av de innsendte filmene. Dette gjenspeiles også i de nominerte filmene. Listen over nominerte filmer inneholder også bidrag fra alle de fem nordiske landene.

Egne filmsider med utfyllende informasjon om filmene vil komme etter hvert.

Amandus JUNIOR

  • Bjørnefisken versus Sk8board av Jone Ulfsnes Risan, Liam Uno Timour-Silveira, Mons Hatlestad Børja og Åsne Sturlasdatter Eckhoff (Oslo kulturskole, Oslo)
  • How to fjell av Felix, Aksel, Sofie, Sigmund, Ola, Hallvard, Beate (Oppland)
  • Husk Meg av Samuel Walig (Filmleir på biristrand, Oppland)
  • Hva er dette? av Maja Reistad (Oslo)
  • MaisTrapp av Linn Wang ()
  • Mareritt av Anton Bruun Arntzen og Andreas Tolstrup Christensen ()
  • Motorgruppa av Martin Bordewich Strøm (Oppland)
  • Nissen av Inger Emilie Johnsen, Maja Elise Reistad og Lukas Leander Langset ()
  • Snøskred av Theodor Venstad Pihlmann & Cornelius Venstad Pihlmann (Buskerud)
  • Wacuum av Anton Bruun Arntzen, Dag Hafskjold & Andreas Tolstrup Christensen ()

Amandus UNG

Animasjon:

Dokumentar:

Fiksjon:

  • Antonym av Johannes Toft (Rogaland)
  • Avdeling B av Livia Valenti (Gjøvik videregående skole, medier og kommuniksjon., Oppland)
  • Blåbærmannen av Torkjell Hansen (Nannestad Videregående Skole, Akershus)
  • Busken av Kristoffer Tørstad, Tarjei Sjøberg (Akershus)
  • FLAX av Nicolai Turnage (Danvik Folkehøgskole, Buskerud)
  • Hevn av Maja Frydenberg Skjøthaug & Idun Ellensdatter Seglem (Elvebakken, Oslo)
  • Lakenfort av Marlene Emilie Lyngstad (Mediefabrikken, Oslo)
  • Nuit Meurtrière En Rouge av Karl William Jørgensen (Nannestad Videregående, Akershus)
  • Poke av Sindre N. Aalberg (Byåsen VGS, Sør-Trøndelag)
  • Porcelain av Simon Gjerde Tonev (Hordaland)
  • Sak nr. 23865 av Aron Seim Olsen (Skiringssal Folkehøyskole, Vestfold)
  • Toppløs av Carmen Maria (nordmøre folkehøgskule, Møre og Romsdal)
  • UTENFORSKAP av Sander Mand Hvambsal , Øyvind Onshus Heidal og Filip Andersen (Buskerud)

Musikkvideo:

Amandus STUDENT

Ikke-norske filmer vises med sine engelske titler, der det er registrert.

  • A life from death av Tuuli Teelahti (ELO Film School Helsinki, )
  • Atelier av Elsa María Jakobsdóttir (Den Danske Filmskolen, )
  • Birthright av Mauritz Solberg & Daniel Schwarz (Westerdals Oslo ACT, )
  • Bring Your Child to Work av Christina Lassheikk, Jenni Nylander, Pauliina Parjanen, Riku Savikko, Vilma Väisänen, Jade Woods (ELO Film School Helsinki, )
  • Chimney Boys av Jussi Lehtomäki (ELO Film School Helsinki, )
  • Fædreland av Ulaa Salim (The National Film School of Denmark, )
  • Innflytting / Utflytting av Joakim Johansen (Westerdals Oslo ACT, )
  • Kalde Poter av Christer Steffensen (Universitetet i Bergen, )
  • Knut Arild the Musical av Kolbjørn Haugen (Westerdals Oslo ACT, )
  • Lille danser av Nils Holst-Jensen (Den Danske Filmskolen, )
  • Luftspeiling av Marie Stork (Westerdals Oslo ACT, )
  • Mere min av Fredrik Dahle Vedholm (Universitetet i Stavanger, )
  • Opp ned av Karoline Rypdal Ramberg (Høyskolen i innlandet, )
  • Pensionärerna av Tia Kouvo (Valand Academy, )
  • STUCK av Ria Bäckström (Turun ammattikorkeakoulu, )
  • Some ways to get rid of a body av Hannes Renvall, Ria Bäckström (Turun ammattikorkeakoulu, )
  • Swimmers av Arttu Hokkanen (ELO Film School Helsinki, )
  • TIL BASSE av Siren Vefall (Westerdals OSLO ACT, )
  • The End is Neigh av Dag Ove Solaas & Tilda Krantz (Høgskolen i Volda, )
  • The Water of Youth av Thomas H. Aakvik (Høgskulen i Volda, )
  • Velkommen til oss av Armita Keyani (Nordland kunst og filmfagskole, )
  • Vidne av Louise Leth (Den Danske Filmskolen, )
  • Vitamin C av Guðný Rós Þórhallsdóttir (The Icelandic Film School, )