EN
Nyhetsartikkel

Nominerte filmer i Amandus JUNIOR og Amandus UNG

Her er endelig de nominerte filmene til Amandus JUNIOR og Amandus UNG.

Endelig kan vi annonsere de nominerte filmene i kategorien Amandus JUNIOR og Amandus UNG. Dette er filmkategoriene våre for filmskapere under 20 år.

I disse to kategoriene fikk vi inn godt over 200 filmer, noe som har gitt vår utvelgelseskomité en kjempestor jobb med å se gjennom alle og plukke ut de beste filmene.

Vi har i år filmer fra de aller fleste kanter av landet, og vi er også glade for å se at vi har en ganske jevn kjønnsbalanse på filmskaperne. Vi gleder oss til å vise frem et bredt, variert, spennende og kvalitetsfylt program under festivalen 1. – 4. april.

I år, som tidligere, har vi også plukket ut noen filmer som ikke nådde helt opp, men som vi likevel likte såpass godt at vi har lyst til å vise dem på festivalen. Så skulle ikke filmen din være nominert i denne omgang, er det fortsatt mulig at den kan bli med i Runner-ups-kategorien eller Et særskilt blikk. Disse filmene annonseres i løpet av neste uke.

Utvelgelseskomiteen har bestått av Andrea Oppegård Jacobsen, Even Steine, Malin Spilde, Tina Eline Kristensen, sammen med festivalsjef Eivind M. Nordengen.

Og de nominerte er …

Amandus JUNIOR

  • BANKGATA UNGDOMSSKOLE – Offisiell dokumentar av Sondre K. Jensen (Nordland)
  • De Tre Hellige Narrer av elever ved animasjonslinjen og kunstlinjen på Vestby Kulturskole. (Vestby Kulturskole, Akershus)
  • De Tre Kattene av Sofia Idstad (Kulturskolen i Fredrikstad/E6 Østfold Medieverksted, Østfold)
  • Jentedrama av (Brønnerud skole i samarbeid med kulturskolen i Ås., Akershus)
  • Krig i Bergen av Theodor (Kulturskolen i Fredrikstad, Østfold)
  • Kul bil av Sigurd Saugestad Valvik og Brage Hamre Krogen (Vestby Kulturskole, Akershus)
  • Markus og mafiaen av Haakon Bordewich Strøm (Kodeklubben Valdres i samarbeid med UKM Valdres, Oppland)
  • Mennesket og Naturen av elever ved animasjonslinjen og kunstlinjen på Vestby Kulturskole (Vestby Kulturskole, Akershus)
  • Monsters av Tilde Utaker Bjerke, Ymbjør Granlien Røine, Lin Nesje-Haugli, Agnethe Dreyer (Oppland)
  • Om livet i steinalderen av Ian Sæterøy Hurlen, Noah Alexander Skogvoll Sanden, Luckas Lervik (Vestnes Kulturskole, Møre og Romsdal)
  • Over grensen av Sara Alise Tørnquist (Oslo kulturskole, Oslo)
  • Ren søppel av Sondre K. Jensen (Nordland)
  • Spots av Serafina Feather Wexels Moore (Kulturskolen i Fredrikstad, Østfold)
  • Tankefull av elever ved Ringerike Kulturskole (Ringerike kulturskole, Akershus)

Amandus UNG

Animasjonsfilm

Dokumentarfilm

Fiksjonsfilm

Musikkvideo

  • Night Walks av Sigurd Killerud (Hamar Katedralskole, Hedmark)
  • TÆUSEN AILAND av Brage Westgaard, Halvard Haga (Nannestad videregående skole, Akershus)
  • What Did You Do av Eric Dirnes , Julia Jonsson (Akershus)

I 2020 baserer vi oss på gammel fylkesoversikt, og tar overgangen til de nye regionene i 2021.

Alle filmskaperne vil bli kontaktet av våre nominertansvarlige om kort tid.

Annonsering av Amandus OPEN og Amandus STUDENT skjer førstkommende mandag, 24. februar.