EN
Nyhetsartikkel

Nominerte filmer i Amandus STUDENT og Amandus OPEN

Endelig kan vi også annonsere de nominerte filmene i kategoriene Amandus OPEN og Amandus STUDENT.

Dette er en eldre artikkel og kan inneholde informasjon som ikke er gyldig lenger.

Amandus STUDENT er kategorien for filmer laget av filmskapere i høyere utdanningen. Amandus OPEN er kategorien for filmer laget av alle nordiske filmskapere under 26 år, som ikke kvalifiserer i de øvrige konkurransene.

I disse kategoriene fikk vi inn over 160 filmer tilsammen, som har gjort at vår utvelgelseskomité har hatt en stor jobb med å se gjennom og vurdere filmene.

I studentkategorien er vi glade for at alle de nordiske landene er representert, og vi ser også et bredt spekter i utdanningsinstitusjoner som er representert.

Utvelgelseskomiteen har bestått av Ida Madsen Hestman (kulturjournalist), Øystein Egge (festivalsjef Movies on War), Jørgen Egner Granerud (filmskaper), Susanne Fjeldbu (kinoarbeider), Line Karlsen Uhlen (leder Lillehammer Filmklubb), sammen med festivalsjef Eivind M. Nordengen og assisterende festivalsjef Kristine Tingvik Aas.

I år, som tidligere, har vi også plukket ut noen filmer som ikke nådde helt opp, men som vi likevel likte såpass godt at vi har lyst til å vise dem på festivalen. Så skulle ikke filmen din være nominert i denne omgang, er det fortsatt mulig at den kan bli med i Runner-ups-kategorien eller Et særskilt blikk. Disse filmene annonseres i løpet av kort tid.

Og de nominerte er …

Amandus STUDENT

  • AFTERPARTY av Lauri Pulkkinen, Hertta Lehtovirta, Sanna Liinamaa, Janne Häkkinen, Ulrika Fredrikson (ELO Film School Finland, Finland)
  • Animals av Tue Sanggaard (The Animation Workshop, Danmark)
  • Cuttin Well av Oscar Wicken (Westerdals Høyskolen Kristiania, Norge)
  • DEFINITIVT KANSKJE av Martine Thon Bråthen (Nordland Kunst- og Filmfagskole, Norge)
  • De Gales Dans av Veslemøy Vollan Hjellbakk (Westerdals Høyskolen Kristiania, Norge)
  • Deepness of the Fry av August NICLASEN (The Animation Workshop, Danmark)
  • Ett ögonblick av Emelie Kastberg (Högskolan Dalarna, Sverige)
  • Første gang av Sophia Aronsen (Fagskolen Kristiania, Norge)
  • Homebound av MARIKA HARJUSAARI (ELO Film School Finland, Finland)
  • Hvem kan seile foruten vind av Henrik Schefte & Snorre Johnsen Ulvåg (NTNU, Norge)
  • Kjære Far… av Maren Klakegg (Westerdals Høyskolen Kristiania, Norge)
  • Mig og Mit Ansigt av Maria Wegener (European Film College, Danmark)
  • Nadir av Alexander A. Sætherhaug (Noroff Fagskole Oslo, Norge)
  • Painted with feeling av Felicia Eline Holdø (Westerdals Høyskolen Kristiania, Norge)
  • Rede av Maja Hopen (Westerdals Høyskolen Kristiania, Norge)
  • Reflection av MA Ristvedt (Høgskulen i Volda, Norge)
  • Round 0 av Sonia Ladidà Schiavone (Kvikmyndaskoli Islands (National Film School of Iceland), Island)
  • STACK av Asbjørn Lote (Westerdals Høyskolen Kristiania, Norge)
  • Storm av Ingrid Marie Røine (NSKI Høyskole, Norge)
  • Systems of survival av Ludvig Frøkjær Thomsen (European Film College, Danmark)
  • Tomrommet av Magnus Kirkaas Gjertsen (Universitetet i Stavanger, Norge)
  • Vægge Af Beton av Nicolai G.H. Johansen (Super8, Danmark)

Amandus OPEN

Vi gratulerer alle nominerte!

Alle kontaktpersoner for filmene vil bli kontaktet av våre nominertansvarlige om kort tid.