32nd festival
10–13 April 2019
  • And the nominees are …

    This article is written for an older edition of the festival, and may contain content that is no longer valid.

    This Tuesday the nominated films for the categories Amandus JUNIOR, Amandus YOUTH and Amandus STUDENT were announced.

    The announcement was streamed live on Facebook, and can be seen here (Amandus STUDENT was presented in English)

    Nominated films in Amandus OPEN will be announced shortly.

    The festival received over 300 contributions, from all the Nordic countries. In the student category, we are very pleased to see a 50/50 gender balance of directors. This is also the case for the nominated films.

    And here are the nominees.

    Amandus STUDENT

    Films are presented with their English titles, if registered.

  • A life from death by Tuuli Teelahti (ELO Film School Helsinki, Finland)
  • Atelier by Elsa María Jakobsdóttir (Den Danske Filmskolen, Denmark)
  • Backward by Karoline Rypdal Ramberg (Høyskolen i innlandet, Norway)
  • Birthright by Mauritz Solberg & Daniel Schwarz (Westerdals Oslo ACT, Norway)
  • Bring Your Child to Work by Christina Lassheikk, Jenni Nylander, Pauliina Parjanen, Riku Savikko, Vilma Väisänen, Jade Woods (ELO Film School Helsinki, Finland)
  • Chimney Boys by Jussi Lehtomäki (ELO Film School Helsinki, Finland)
  • Cold Paws by Christer Steffensen (Universitetet i Bergen, Norway)
  • I, Witness by Louise Leth (Den Danske Filmskolen, Denmark)
  • Knut Arild the Musical by Kolbjørn Haugen (Westerdals Oslo ACT, Norway)
  • Land of Our Fathers by Ulaa Salim (The National Film School of Denmark, Denmark)
  • Little Dancer by Nils Holst-Jensen (Den Danske Filmskolen, Denmark)
  • Luftspeiling by Marie Stork (Westerdals Oslo ACT, Norway)
  • Mere min by Fredrik Dahle Vedholm (Universitetet i Stavanger, Norway)
  • Moving in / Moving Out by Joakim Johansen (Westerdals Oslo ACT, Norway)
  • STUCK by Ria Bäckström (Turun ammattikorkeakoulu, Finland)
  • Some ways to get rid of a body by Hannes Renvall, Ria Bäckström (Turun ammattikorkeakoulu, Finland)
  • Swimmers by Arttu Hokkanen (ELO Film School Helsinki, Finland)
  • TIL BASSE by Siren Vefall (Westerdals OSLO ACT, Norway)
  • The End is Neigh by Dag Ove Solaas & Tilda Krantz (Høgskolen i Volda, Norway)
  • The Water of Youth by Thomas H. Aakvik (Høgskulen i Volda, Norway)
  • Vitamin C by Guðný Rós Þórhallsdóttir (The Icelandic Film School, Iceland)
  • We Retired People by Tia Kouvo (Valand Academy, Sweden)
  • Welcome Home by Armita Keyani (Nordland kunst og filmfagskole, Norway)
  •  

    Amandus JUNIOR

  • Bjørnefisken versus Sk8board by Jone Ulfsnes Risan, Liam Uno Timour-Silveira, Mons Hatlestad Børja og Åsne Sturlasdatter Eckhoff
  • How to fjell by

    Felix, Aksel, Sofie, Sigmund, Ola, Hallvard, Beate

  • Husk Meg by Samuel Walig
  • Hva er dette? by Maja Reistad
  • MaisTrapp by Linn Wang
  • Mareritt by Anton Bruun Arntzen og Andreas Tolstrup Christensen
  • Motorgruppa by Martin Bordewich Strøm
  • Nissen by Inger Emilie Johnsen, Maja Elise Reistad og Lukas Leander Langset
  • Snøskred by Theodor Venstad Pihlmann & Cornelius Venstad Pihlmann
  • Wacuum by Anton Bruun Arntzen, Dag Hafskjold & Andreas Tolstrup Christensen
  • Amandus UNG

    Animation:

  • Blodcellen Gary by Torkjell Hansen
  • Lighthouse by Ingeborg Augunset
  • Pim and the new neighbour by Jon Mika Eskonsipo
  • Documentary:

  • Dansedrømmen by Edvard Heidel
  • En reise til familien by Mads Bildøy
  • Endelig meg selv by Lisa Kringstad, Chanisara Aulie og Marte Hilleren
  • Kommunemannen by Jostein Vedvik
  • Konstant noia by Synne Lippert
  • Polarstjerna by Richard Viken Klausmark
  • Fiction:

  • Antonym by Johannes Toft
  • Avdeling B by Livia Valenti
  • Blåbærmannen by Torkjell Hansen
  • Busken by Kristoffer Tørstad, Tarjei Sjøberg
  • FLAX by Nicolai Turnage
  • Hevn by Maja Frydenberg Skjøthaug & Idun Ellensdatter Seglem
  • Lakenfort by Marlene Emilie Lyngstad
  • Nuit Meurtrière En Rouge by Karl William Jørgensen
  • Poke by Sindre N. Aalberg
  • Porcelain by Simon Gjerde Tonev
  • Sak nr. 23865 by Aron Seim Olsen
  • Toppløs by Carmen Maria
  • UTENFORSKAP by Sander Mand Hvambsal , Øyvind Onshus Heidal og Filip Andersen
  • Music video:

  • Kvartlivskrise by Andrea Sitara Gran, Mone Frogg Christiansen, Marlene Emilie Lyngstad
  • Pust – Huggu over vatn by Sindre N. Aalberg
  • Tora – Taste by Sindre N. Aalberg
  • Ventet på deg – Lars Vaular by Philip Geertsen
  • © Copyright 2018 Amandus – Lillehammer International Student Film Festival | All rights reserved