EN

Amandus 2017

Den 30. utgaven av Amandusfestivalen gikk av stabelen 22.-26. mars 2017.

Amandus – Lillehammer Internasjonale Studentfilmfestival 2017 gikk av stabelen 22.-26. mars. Dette var første gangen festivalen gikk under dette navnet etter sammenslåingen med Den Norske Studentfilmfestivalen. Amandus feiret også sitt 30 års-jubileum.

Manusprisene (beste manus i manuskonkurransen + beste manus UNG og STUDENT) ble delt ut i en egen seanse på dagtid fredag 24. mars. Prisen til manuskonkurransen ble utdelt av Hennes Kongelige Høyhet Kronprinsesse Mette-Marit.

Publikumsprisene og NUFF-pris UNG ble utdelt på kvelden under jubileumsfeiringen fredag 24. mars.

NUFF-pris STUDENT og Et særskilt blikk ble utdelt under avslutningsseremonien lørdag 25. mars.

De øvrige prisene ble utdelt under den storslåtte Amandusprisutdelingen i Maihaugsalen fredag 24. mars.

Klikk deg inn på filmene for å lese jurybegrunnelser, der de var tilgjengelige.

Vinnere:

Alle prisvinnerne under festivalen.

Manuskonkurranse

Juryen ble ledet av regissør Henrik Martin Dahlsbakken

Amandus JUNIOR

Juryen for Amandus JUNIOR og Amandus UNG bestod av Siri Seljeseth (juryleder), Anna Myking, Lars Ole Kristiansen, Linnea Åkerman og Henrik Dahlbring.

Amandus UNG

Amandus STUDENT

Juryen for Amandus STUDENT besto av Eskil Vogt (juryleder), Madeleine Ekman, Annika Aschberg og Toni Ilo.

Publikumsprisen

Et særskilt blikk:

Juryen for Et særskilt blikk besto av Kristine Tingvik Aas, Lillian Løvseth og Henki Eriksen.

NUFF-prisen

NUFF-prisen ble kåret av festivalsjef Hermann Greuel og festivalprodusent Sigurd Kornelius Lakseide.

Alle filmer

Alle Amandus-filmene etter kategori.

Amandus JUNIOR

  • Ands og Grete av Inger, Jone, Åsne, Jonathan (Oslo musikk- og kulturskole, Oslo)
  • B.A.D.A.S.S. av Åsne Sturlasdatter Eckhoff, Inger Emilie Johnsen, Jone, Ulfsnes Risan, Jonathan Antonio (Oslo musikk- og kulturskole, Oslo)
  • En gang til av Julian Flaaten (Aust-Agder)
  • En ny venn av Ole Magnus Gladbakke Lyse, Jonas Urang Andersson, Henrik Granseth (Oppland)
  • Hallo av Maja Reistad (Oslo musikk- og kulturskole, Oslo)
  • Kalde Tårer av Laura Marie S. Dodson, Silje Duus, Jian-Alicia E. Hausken, Anna H. Carey (Brannfjell Skole, Oslo)
  • Let’s make friends av Truls Søhagen, Desirée Berg, Lucie Steiner, Jonathan Braackert, Paul Wiese, Jon Magnus B. Huset (Oppland)
  • Real Logic vs Cartoon Logic av Inger Emilie Southwood Johnsen (Oslo musikk- og kulturskole, Oslo)
  • Titanic av Tage Johansen Hogness, Ada Marie Elora Nordahl, Joakim Leifsen Gundersen (Akershus)

Amandus UNG

Amandus STUDENT

Runner-ups

Et særskilt blikk

  • Bak lukkede øyne av Stian Andreassen og Petter Holthe Hanssen (Westerdals Oslo ACT, Array)
  • Et forsøk på intimitet av Hedda Bremseth (Nordland Kunst og Filmfagskole, Array)
  • Fedrelandet av Olafur Snæbjørnsson Birnir (Høgskolen i Lillehammer, Array)
  • Fixed Position av Hamid Waheed (Nordland kunst- og filmfagskole, Array)
  • Huset av Sverre Kvamme (Universitetet i Tromsø, Array)
  • I familie av Ida Andreasen (Den danske filmskolen, Array)
  • Knaster av Neil Wigardt (Academy Valand, Array)
  • Lek av Christer Steffensen (Universitetet i Bergen, Array)
  • Mannen som skjøt seg selv i hodet av Halvard Harboe (Westerdals, Array)
  • Nerves of Time av Taneli Lassila & Anton Lipasti (Turku University of Applied Sciences, Array)
  • Ovanför Molntäcket av Tove Rogstad (Høgskolen i Volda, Array)
  • RUCTION av Sverre Aune (MET Filmschool Berlin, Array)
  • Retrace av Andreas Ulrik Vågene (Noroff, Array)
  • Saudade av Jan Henrik Hansen (Høgskolen i Volda, Array)
  • Så glad er vi av Birgitte Aarebrodt (Nordland kunst-og filmfagskole, Array)
  • Teleport Monarch av Nick Bruhn-Petersen (Det Fynske Kunstakademi / Funen Art Academy, Array)