• Årets Amandusfilmer

    Årets Amandusfilmer er klare.

    Denne artikkelen er skrevet for en eldre utgave av festivalen, og kan inneholde informasjon som ikke er gyldig lenger.

    Vi har fått inn et rekordhøyt antall påmeldinger til festivalen i år, og her er endelig de nominerte filmene.

    Årets konkurranse er inndelt i tre: Amandus JUNIOR, Amandus UNG og Amandus STUDENT. Til sammen fikk vi inn over 360 bidrag, noe som har gjort det svært travelt for oss de siste ukene med å se og vurdere filmer. Heldigvis har det vært en svært gledelig prosess, med masse god film!

    Det er til sammen 60 filmer som er nominert til hovedkonkurransen, men festivalen viser også mange flere filmer. I seksjonene Et særskilt blikk og Runner-ups finner vi interessante og spennende filmer som av forskjellige årsaker ikke nådde helt opp i den øverste konkurransen.

    Gå til seksjonen ET SÆRSKILT BLIKK

    Gå til seksjonen RUNNER-UPS

    Alle som har sendt inn film blir kontaktet i løpet av kort tid.

    Utvelgelseskomiteen til JUNIOR/UNG besto av Truls Foss, Oda Elisabeth Ormestøyl, Marlene Emilie Lyngstad og Truls Aagedal, i tillegg til programansvarlige Øystein Egge og Eivind M. Nordengen i festivalen.

    Og de nominerte er …

    Amandus JUNIOR

    Film

    Laget av

    Ands og Grete Inger, Jone, Åsne, Jonathan
    B.A.D.A.S.S

    Åsne Sturlasdatter Eckhoff, Inger Emilie Johnsen, Jone Ulfsnes Risan, Jonathan Antonio

    En gang til Julian Flaaten
    En ny venn

    Ole Magnus Gladbakke Lyse, Jonas Urang Andersson, Henrik Granseth

    Hallo Maja Reistad
    Kalde Tårer

    Laura Marie S. Dodson, Silje Duus, Jian-Alicia E. Hausken, Anna H. Carey

    Let’s make friends Truls Søhagen, Desirée Berg, Lucie Steiner, Jonathan Braackert, Paul Wiese, Jon Magnus B. Huset
    Real logic vs Cartoon Inger Emilie Southwood Johnsen
    Titanic

    Tage Johansen Hogness, Ada Marie Elora Nordahl, Joakim Leifsen Gundersen

    Finn mer informasjon om alle filmene her.

    Amandus UNG

    Film

    Regissør

    The Assassin Robin Ruud
    Tomine Ingeborg Augunset
    Hjemkomst Jarle Styve
    Dette er ein blobb Matias Seip, Balder Blinkenberg, Rasmus Aarskog Sætersdal
    Helping Hedgehogs Toni Vucic
    Wenches Tacobaguette Ulfur Eyjolfsson og Sunny Sharma
    Politisk Autokorrekt Iver Neset
    Svart/hvit hverdag Ingvild Odine Hammer Hovda
    Den Perfekte Storesøster Una Kristine Carlstrøm
    Mammas Hår Maja Arnekleiv
    Limbo Nicolai Turnage
    Siste Brikke Eirik Wilhelmsen
    Still ingen spørsmål Hanna Suni og Iver Jensen
    Gråblå skyer Fridtjov Tvedten
    VANN Johan Granerud
    Skumring Stian Skjelstad
    rePLAY Mirjam Thorkelsdottir
    Spikkjipærs Ask Jacobsen og Jørn Hoel
    The Letter Simon Gjerde Tonev
    Nebula Blues Mone Frogg Christiansen
    Dette Er Året Sunniva Bjørkeslett
    Aldri Igjen Embla Åslein
    Amanda Tenfjord – Man of Iron Jonas Driveklepp
    JONZ X ZAMOUR X ARSHAD MAIMOUNI «RULLER RUNDT» Aleksander Bjørvig
    The Analog Affair – Feel Your Fire Hanna Suni og Iver Jensen
    Unge Morrapulere «42» Remix Philip Geertsen

    Finn mer informasjon om alle filmene her.

    Amandus STUDENT

    Utvelgelseskomiteen til STUDENT besto av Helene Aalborg, Geir Fjermestad Rolandsen, Edvard Granum Dillner og Karoline Hovsengen i tillegg til programansvarlige Øystein Egge og Eivind M. Nordengen i festivalen.

    Film

    Regissør

    Skole

    A Day With Dad Mads Guldborg Bøge Den danske filmskolen
    Aldriland Håvard Fandrem Westerdals Oslo ACT
    Bak meg Tobias Grønvold Westerdals Oslo ACT
    Beauty In Numbers – Pi / 3,14 Rebecka Taule Kunst- og designhøgskolen i Bergen
    Dønninger Sverre Matias Glenne Nordland Kunst- og filmfagskole
    Finite Marius Rolfsvåg Den norske filmskolen
    Forfalne (Dilapidated) Ole Sebastian Kåss Den norske filmskolen
    Generation Mars Alexander Turpin Den norske filmskolen
    Glasshus Erik Ivar Sæther, Nicolai Berg Hansson NTNU
    Husker du meg? Ragnhild Nøst Bergem Høgskolen i Lillehammer
    I det fri Edvard Karijord og Bendik Mondal Westerdals Oslo ACT
    I’ll try again Jo Widerberg Akademin Valand Film
    Jesus woke up like this Lilly Z. Tembe FAMU international
    Kaffetid og rom Ulrik Sæther Rolstad KhiO (Kunsthøyskolen i Oslo)
    Mausoleum Lauri Randla Aalto University
    Meningen med livet Truls Aagedal Høgskolen i Lillehammer
    My Plastic Menagerie Touraj Khosravi Den danske filmskolen
    Rapsodi I Rødt Thomas Gunnari Røtting Westerdals Oslo School of Arts, Communication and Technology
    Rehtori/ The Principle Touraj Khosravi Aalto University
    To meet in a car Mali Galaaen Røsseth Nordland kunst- og filmfagskole
    Ultra24 Santtu Koivisto Metropolia University of Applied Sciences
    Upstage Róbert Orri Petursson The Icelandic Film School
    Utover Øvre Ål Anders Hesbøl Volda
    Ztriwer Touraj Khosravi Den danske filmskolen

    Finn mer informasjon om alle filmene her.