33. festival
01. – 04. april 2020
  • English
  • Årets prisvinnere

    Amandusprisen er overstått og her er dagens vinnere!

    Denne artikkelen er skrevet for en eldre utgave av festivalen, og kan inneholde informasjon som ikke er gyldig lenger.

    Amandusprisen er overstått og her er dagens vinnere!

    Saken oppdateres med flere bilder og jurybegrunnelser …

    Amandusprisen 2019 er overstått, og endelig har vi fått kåret en ny årgang med vinnere av de høythengende Amandusprisene. Showet ble avholdt i Maihaugsalen, med musikk, ballonger, bobler i glasset og den alltid flotte Jonna Støme som ledet oss trygt gjennom kvelden!

    Årets juryer har hatt en vanskelig jobb med rekordmange nominerte filmer og et veldig høyt nivå. Vi gleder oss til å følge med videre på årets nominerte filmskapere!

    Jonna Støme ledet årets prisutdeling

    Juryen for Amandus JUNIOR, UNG og OPEN besto av Kjersti Wøien Håland, Atle Hunnes Isaksen, Linda Steinhoff, Alex Henry Drage og Isabel Svendsen Berge.

    Juryen til Amandus STUDENT besto av Einar Aarvig, Torbjörn Jackson og Dyveke Graver.

    Vinnere av årets Amanduspriser har gått til:

    • Amandus JUNIOR – beste animasjon: Lego Scating Accident av Jon Mika Eskonsipo
    • Amandus JUNIOR – beste fiksjon: Liv og Erle av Laura S. Dodson

    Hederlig omtale til filmen Ingen tittel, av Maja Eldevik

    Vinnere av Amandus UNG – beste fiksjon
    • Amandus UNG – beste fiksjon: Spillkveld av Ludvig Lund Bergsaker, Eric Dirnes, Haldor W. Jon, Johan Malvik, Yonas Nakland
    • Amandus UNG – beste dokumentar: Usynlig av Madelen Sandbakken Lillestu (Nannestad videregående skole)
    • Amandus UNG – beste musikkvideo: Warmth is the Sun av Karl William Jørgensen & Mats Høiby (Nannestad videregående skole)
    • Amandus UNG – Fagpris for beste manus: Papp og Papir av Simen Anthony Samuelsen, Ida Sofie Paulssen, Hannah Andersen
    • Amandus UNG – Fagpris for beste foto: Limerence of a Lantern av Victor Quach
    • Amandus STUDENT – Beste film: Skolstartsorg av Maria Eriksson-Hecht (Stockholm Academy of Dramatic Arts)
    • Amandus STUDENT – Beste regi: Skolstartsorg av Maria Eriksson-Hecht (Stockholm Academy of Dramatic Arts)
    • Amandus STUDENT – Beste manus: Skolstartsorg av Maria Eriksson-Hecht (Stockholm Academy of Dramatic Arts)
    • Amandus STUDENT – Beste foto De hensynsløse av Rikke Gregersen (Westerdals Oslo ACT)
    • Amandus STUDENT – Beste lyd Somewhere soft av Satoe Yoshinari (Høgskulen i Volda)
    • Amandus STUDENT – Beste klipp: Liminality & Communitas av av Laura Rantenen (Aalto University ELO Film School, Finland)
    • Amandus OPEN – Beste film: Skoldiskot av Christian Zetterberg (Sverige)
    • Publikumsprisen – Usett mann

    Vinneren av manus- og pitchekonkurransen ble Thelma Utaker Bjerke for manuskriptet Ulv.